Ендопротезування суглобів,
артроскопія, остеосинтез

Полулях Михайло Васильович — доктор медичних наук,
професор, ортопед-травматолог вищої категорії, Заслужений лікар України. Республіканський центр ендопротезування.
ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України"
Спеціалізація
Основні напрямки надання ортопедо-травматологічної допомоги пацієнтам з травами та захворюваннями опорно-рухового апарату, які виконуються мною

Що таке ендопротезування або операція із заміни суглоба

Ендопротезування суглобів, або артропластика – хірургічна високотехнологічна операція, що передбачає тотальну або часткову заміну імплантатами (ендопротезом) компонентів суглоба, пошкодженого внаслідок захворювання чи травми. Артропластика – найефективніший метод лікування захворювань опорно-рухового апарату.

Ендопротезування суглобів у Києві із застосуванням інноваційних технологій, сучасного обладнання, інструментів та якісних протезів від провідних світових виробників пропонує Центр ендопротезування суглобів при Інституті травматології та ортопедії НАМН України.

Що дає операція ендопротезування

Більшість травм кінцівок і захворювання суглобів викликають серйозні порушення в роботі опорно-рухового апарату, що виражаються в обмеженні рухової активності, аж до повної дисфункції суглоба. На жаль, на ранніх стадіях захворювань суглобів більшість людей не звертають уваги на тривожні симптоми, а коли з'являється сильний біль – процеси, що відбуваються у суглобах, стають практично необоротними.

Звичайно, пацієнтам, які звернулися до лікаря з болем та іншими симптомами суглобових захворювань, насамперед буде призначено терапевтичне лікування. Але при зверненні на пізній стадії захворювання, в більшості випадків, воно малоефективне. Єдиним виходом є операція з ендопротезування. Затягування з її проведенням може призвести лише до погіршення стану пацієнта і навіть інвалідності.

Ендопротезування дозволяє:
 • швидко усунути больовий синдром або суттєво зменшити інтенсивність нападів болю;
 • відновити рухові функції – для повернення їх у повному обсязі буде потрібно реабілітаційний період;
 • повернути працездатність;
 • підвищити якість життя.

При цьому далеко не кожне суглобове захворювання потребує проведення протезування суглоба. У різних випадках лікар може рекомендувати проведення:
 • артротомії – резекції суглоба та видалення з нього патологічних включень;
 • артроскопії – малоінвазивної маніпуляції, що дозволяє за допомогою мікророзрізу та введення в порожнину суглоба зонда з відеокамерою, обстежити стан хрящів та кісток, усунувши наявні дефекти.

За допомогою традиційної хірургії можна вилікувати велику кількість хвороб та пошкоджень опорно-рухового апарату.

Показання до процедури ендопротезування

Лікар може рекомендувати операцію заміни суглоба за наявності у пацієнта наступних захворювань та травм:
 • деформуючого артрозу – прогресуючої патології дегенеративно-дистрофічного характеру, що призводить до ураження та дистрофії хрящової тканини, а також розростання кісткових структур;
 • ревматоїдного артриту - це захворювання аутоімунного характеру призводить до розвитку ерозивно-деструктивних уражень у суглобі;
 • аутоімунних та пухлинних уражень (доброякісних та злоякісних новоутворень хрящової та кісткової тканини), що перешкоджають нормальному функціонуванню суглобів;
 • аваскулярного, або асептичного некрозу, коли через порушення нормального харчування та кровообігу відмирає та розпадається кісткова та хрящова тканина;
 • захворювань, спричинених порушенням обмінних процесів (цукрового діабету, подагри та ін.);
 • диспластичного коксартрозу – вродженого недорозвинення суглоба, що вражає кульшовий суглоб і провокує руйнування головки стегнової кістки та поверхонь вертлюгової западини. Ендопротезування при диспластичному коксартрозі призначається, якщо терапія на І та ІІ стадіях захворювання не принесла позитивного результату;
 • хвороба Бехтерева, що спричинила враження кульшового суглоба;
 • внутрішньосуглобових переломів стегнової і великогомілкової кістки, що довго не зростаються, а також їх травм, що призвели до порушення функцій суглоба;
 • травм колінного суглоба (пошкодження меніска, вивиху надколінка та інших) та посттравматичних ускладнень, а також інших хвороб та травм, що викликають незворотні порушення функцій суглоба.

Про необхідність проведення заміни суглоба свідчать такі клінічні прояви, як:
 • сильний тривалий або безперервний біль у суглобі, що не зникає навіть при застосуванні сильнодіючих знеболюючих ліків;
 • прискорення темпу процесу руйнування хрящової чи кісткової тканини;
 • значне збільшення обсягу пошкоджених чи зруйнованих суглобових поверхонь;
 • неефективність консервативного лікування

У сучасній оперативній ортопедії ендопротезування – стандартна практика, яка широко застосовується і в Україні, адже заміна дефектного елемента або всього суглоба на протез дозволяє повернути людину до повноцінного життя без болю та дискомфорту.

Підготовка до ендопротезування

Перш ніж прийняти рішення щодо призначення радикального лікування суглобів, лікар-ортопед повинен переконатися, що допомогти пацієнту іншими способами неможливо. Для цього в його арсеналі є:
 • рентгенографія, що дозволяє зробити знімки суглоба в різних проекціях;
 • УЗД для дослідження суглобів, судин кінцівки та серця;
 • магнітно-резонансна томографія (МРТ), що дозволяє отримати тривимірне зображення суглоба;
 • комп'ютерна томографія та інші методи.

За результатами обстеження лікар визначає формат операції. Перед її проведенням пацієнт повинен отримати висновок терапевта, кардіолога, анестезіолога та гінеколога (для жінок), а також інших лікарів (за наявності супутніх патологій).

Медикаменти та апаратура, що застосовуються при ендопротезуванні

Процедура артропластики виконується під загальним наркозом чи регіонарною анестезією. Найчастіше для знеболювання використовується епідуральна чи спинальна анестезія.

У великих ортопедичних клініках України, таких як наш Центр, операція може супроводжуватися комп'ютерною навігацією, що дозволяє встановлювати компоненти ендопротезу з найвищою точністю.

Як проводиться операція із заміни суглоба

Операція на суглобі із заміни його компонентів триває близько години, залежно від її складності. Під час хірургічного втручання пацієнт перебуває під контролем анестезіолога. Процедура ендопротезування складається з послідовно виконуваних етапів:
 1. розтину шкіри та м'язових тканин для забезпечення доступу до суглоба;
 2. видалення ушкоджених елементів суглоба;
 3. підготовки оперованої ділянки суглоба для встановлення імплантів: на цьому етапі виконується підготовка кістки до закріплення ендопротезу, для чого можуть використовуватися цементний, безцементний або комбінований спосіб фіксації;
 4. установки та фіксації ендопротезу;
 5. закриття операційної рани – воно виконується пошаровим ушиванням м'язової тканини та шкірних покривів, при цьому встановлюється дренаж на добу та накладається пов'язка.

Кілька днів після проведення операції проводиться профілактичний курс антитромботичної та антибактеріальної терапії.

Реабілітація після ендопротезування

Реабілітаційний період після заміни суглоба триває 4-6 тижнів. З них перші 5-7 днів пацієнт перебуває у стаціонарі. У період реабілітації лікарі рекомендують:
 • обмежити навантаження на суглоб на 4-6 тижнів;
 • виконувати щоденний комплекс вправ, призначений лікарем;
 • контролю динаміки відновлення – регулярно відвідувати травматолога-ортопеда.

Крім того, в реабілітаційний період приписана спеціальна дієта, кроворозріджувальна та вітамінна терапія.

Можливі ускладнення після операції

Після проведення ендопротезування суглобів можливі такі ускладнення:
 • вивих протеза;
 • зовнішня чи внутрішня інфекція, нагноєння;
 • розхитування компонентів протезу, його ушкодження внаслідок травми;
 • неврологічні та судинні порушення (тромбоз вен стегна або тазу).

При проведенні процедури досвідченими фахівцями із застосуванням якісних імплантів ризик ускладнень зводиться до мінімуму.

Що впливає на вартість протезу

Заміна суглоба ендопротезом сьогодні є затребуваною і доступною процедурою, оскільки в Україні діє державна програма безкоштовного ендопротезування для деяких груп населення. Тільки наш Центр щорічно проводить понад 1000 таких операцій.

Важко сказати з абсолютною точністю, скільки коштує ендопротезування, оскільки його вартість складається з кількох складових і залежить від багатьох факторів:
 • специфіки та тяжкості ураження суглоба – для лікування різних дефектів може знадобитися заміна окремих елементів суглоба чи всіх його частин;
 • розміру та матеріалу виготовлення імплантату (металу, кераміки чи пластики), а розміри протезу залежать від виду суглоба (кульшовий, колінний, ліктьовий та інші);
 • віку та загального стану здоров'я пацієнта, твердості, міцності та пружності його кістки, що впливає на вибір матеріалу протезу;
 • складності операції - більш складна процедура вимагає великих витрат часу лікарів та медперсоналу, а також участі фахівців високої кваліфікації, чия праця оплачується дорожче. Тотальне складне ендопротезування кульшового суглоба коштує дорожче, ніж тотальна артропластика колінного суглоба;
 • тривалості відновлення після операції, адже ранній післяопераційний період пацієнт повинен перебувати під наглядом лікарів у стаціонарі.

Вартість ендопротезу можна визначити лише після огляду пацієнта та його рентгенограм.
Заміна суглоба в Республіканському Центрі ендопротезування суглобів проводиться заслуженим лікарем України, ортопедом-травматологом вищої категорії, доктором медичних наук, професором Полуляхом Михайлом Васильовичем.

Якщо вас цікавить ендопротезування суглобів в Україні – записуйтесь на консультацію за телефонами, вказаними на сайті!

Поширені запитання

Ендопротез із якого матеріалу мені вставлять у вашому Центрі?
Вибір ендопротезу здійснюється індивідуально для кожного пацієнта. Після обстеження ви зможете обговорити з лікарем це питання та вибрати із відповідних імплантів.

Коли я зможу повернутись до трудової діяльності після операції?
Це залежить від вашого роду роботи. Зазвичай відпустка через артропластику (ендопротезування) становить 2-3 місяці.

Як потрапити на прийом?

Адреса, контакти та час прийому пацієнтів
1
Адреса
м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська (Воровского), 27.
Інститут травматології та ортопедії
НАМН України,
Клініка захворювань суглобів у дорослих
(5-й поверх головного корпусу,
ліве крило)
2
Контакти
Записатися по телефону:
 • +38 (067) 731-53-13
 • +38 (044) 486-80-56
https://ortho.in.ua/
Запитати по e-mail:
orthoin.ua@gmail.com
3
Робочі дні
Понеділок - П'ятниця
з 9:00 до 16:00
прийом пацієнтів
за попереднім записом
Запитати по e-mail:
orthoin.ua@gmail.com

Полулях Михайло Васильович

Доктор медичних наук, професор Клініки захворювань суглобів у дорослих ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України" (Республіканський центр ендопротезування суглобів), ортопед-травматолог вищої категорії, Заслужений лікар України.

Авторські статті, доповіді,
лекції, випадки з практики

ЗАПИТАТИ, ЗАЛИШИТИ ВІДГУК АБО ЗАПИСАТИСЯ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ
За допомогою контактної форми Ви можете поставити запитання професору Полуляху Михайлу Васильовичу, залишити відгук або записатись на консультацію
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтесь на обробку персональних даних згідно з чинним законодавством України
Контакти:
ДУ ”Інститут травматології та ортопедії НАМН України"
Відділення захворювань суглобів у дорослих (клініка № 3)

Телефони:
+38 (067) 731-53-13
+38 (044) 486-80-56

E-Mail: orthoin.ua@gmail.com
Facebook: ortho.in.ua

01601 м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27
5-й поверх головного корпусу (ліве крило)
We use cookies to provide the best site experience.
Ok, don't show again
Close
Close
Close
Зателефонувати