У сьогоднішньому огляді, який розпочне серію матеріалів про ускладнення ендопротезування великих суглобів, ми поговоримо про, напевно, найнебезпечніше ускладнення – тромбози судин нижніх кінцівок, які, у свою чергу, при неадекватній передопераційній підготовці та діагностиці можуть викликати найнебезпечніше ускладнення та летальний результат - тромбоемболію легеневої артерії.
Тромбоемболія та тромбоз глибоких вен. Найнебезпечніше ускладнення. Внаслідок зменшення рухів в оперованій нозі можуть утворюватися венозні тромбози. Взагалі, тромбози глибоких вен нижніх кінцівок характерні за таких ситуацій, коли рухи в ногах обмежені. Наприклад, це зустрічається при тривалій іммобілізації ноги, у лежачих хворих тощо. це пов'язано з тим, що при низькій фізичній активності погано працює м'язово-венозна «помпа» - так званий насос, який допомагає руху крові у венах нижніх кінцівок. У цій ситуації у венах відбувається застій крові, внаслідок чого у них утворюються тромби. Якщо такий тромб відірветься від стінки вени, по кровоносних судинах він досягає судин легень, у результаті розвивається такий тяжкий стан, як тромбоемболія легеневої артерії (ТЛА або ТЕЛА). Тому дуже корисна рання активація хворого, а також профілактичний прийом протизгортальних засобів.
Проблеми венозних тромбоемболічних ускладнень (ВТЕУ) у травматології-ортопедії дуже актуальні в усьому світі, тому що травматичні ушкодження кінцівок і хірургічні втручання на них відносяться до ситуацій високого ризику щодо розвитку венозних тромбозів та легеневої емболії. 2/3 випадків венозних тромбоемболій у світі (ВТЕ) - це тромбози глибоких вен (ТГВ), 1/3 тромбози легень. За статистикою останніх років у США не менше 2 мільйонів людей на рік стикаються з проблемою тромбоемболії, у країнах Європи ця цифра перевищує 900 тисяч на рік.
Смертність від ВТЕУ у Європі становить понад 500 тисяч чоловік на рік, що більш ніж у 2 рази перевищує сумарну смертність від: ВІЛ (5860), рак молочної залоз (86831), рак передміхурової залози (63636) та автомобільних катастроф (53599) – всього 209 926 осіб.
Близько 30% пацієнтів після появи перших ознак патології помирають у наступні 30 днів, 1 із 5 помирає внаслідок емболії легень. ВЕТ є третім найпоширенішим захворюванням серцево-судинної системи у світі.
Частота розвитку тромбоемболії глибоких вен нижніх кінцівок:
- Множинна травма (політравма): без профілактики – 50-70%, з профілактикою – 10-30%
- Травма стегна: без профілактики – 40-60%, з профілактикою – 10-15%
- Ендопротезування кульшового суглобіва: без профілактикии – 45-70%, з профілактикою – 5-15%
- Ендопротезування колінного суглоба: без профілактики – 50-84%, з профілактикою – 20-30%
4-5% ТГВ призводять до тромбоемболії легеневої артерії.Результатом ТЛА може бути смерть!За даними різних досліджень частота венозних тромбоемболічних ускладнень при ендопротезуванні великих суглобів нижніх кінцівок досягає 40-84%. Виявлені операційні фактори, що впливають на ВТЕУ, залежать від:
- Розріз м'яких тканин - попадання тканинного тромбопластину в кров'яне русло
- Вивих голівки стегна, яка здійснює травматизацію великих судин нижньої кінцівки.
- Видалення головки кульшового суглоба
- Встановлення ендопротезу
- Вправлення протезу у вертлужну западину (вторинна травматизація судин)
- Застосування цементу