Хірургічне лікування черезвертлюгових переломів стегнової кістки

Полулях Михайло Васильович — доктор медичних наук,
професор, ортопед-травматолог вищої категорії, Заслужений лікар України. Республіканський центр ендопротезування.
ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України"

Хірургічне лікування черезвертлюгових переломів
стегнової кістки

Останнім часом пацієнти та їхні родичі досить часто ставлять питання, який метод лікування є кращим при черезвертлюгових переломах стегнової кістки? Однозначної відповіді це питання немає. Потрібно зважувати всі за і проти у кожному конкретному випадку.

Переломи проксимального відділу стегнової кістки найбільш характерні для людей похилого та старечого віку. Основна мета операції - усунути біль у ділянці перелому, активізувати хворого, дати можливість самостійно себе обслуговувати. Оскільки це хворі похилого віку, лікар повинен звернути увагу на стан кісткової тканини в області перелому та стан кульшового суглоба.

У тих випадках, коли є остеопороз, особливо головки та шийки стегнової кістки, після остеосинтезу перелому виникає загроза вторинного зміщення уламків. У такому випадку потрібно віддати перевагу тотальному ендопротезуванню кульшового суглоба (Рис.1).

Хірургічне лікування черезвертлюгових переломів стегнової кістки
Рис.1 Рентгенограми: А - чрезвертельний перелом правої стегнової кістки зі зміщенням. Остеопороз. Б - стан після тотального ендопротезування правого кульшового суглоба.
Друга причина вибору операції ендопротезування — артроз суглоба. Якщо після операції остеосинтезу досягнемо зрощення перелому, але у пацієнта залишиться артроз ІІІ або IV стадії, мета операції не буде досягнуто через біль та обмеження рухів у суглобі. (Мал.2)
Рис.2 А — Рентгенограма черезвертлюгового перелому стегнової кістки зі зміщенням, артрозом кульшового суглоба IV ст., До операції;
Б - після ендопротезування кульшового суглоба
Таким чином, за наявності остеопорозу в ділянці перелому, особливо шийки та головки стегнової кістки, наявності артрозу кульшового суглоба ІІІ або IV стадії, перевагу слід віддавати операції тотального ендопротезування кульшового суглоба.

В інших випадках ми рекомендуємо виконувати остеосинтез (Мал. 3).
Рис.3 А- рентгенограма багатоуламкового чрез- підвертлюгового перелому правої стегнової кістки; Б стан після остеосинтезу.
Для остеосинтезу перелому необхідно віддавати перевагу сучасним методикам і фіксаторам, які дозволяють досягти стабільної фіксації уламків з можливістю навантаження на оперовану кінцівку в післяопераційному періоді.

Ці операції дозволять позбавити пацієнта болю, активізувати, почати навантажувати оперовану кінцівку на 80% наступного дня після операції.

Інші матеріали

ЗАПИТАТИ, ЗАЛИШИТИ ВІДГУК АБО ЗАПИСАТИСЯ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ
За допомогою контактної форми Ви можете поставити запитання професору Полуляху Михайлу Васильовичу, залишити відгук або записатись на консультацію
Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтесь на обробку персональних даних згідно з чинним законодавством України
Контакти:
ДУ ”Інститут травматології та ортопедії НАМН України"
Відділення захворювань суглобів у дорослих (клініка № 3)

Телефони:
+38 (067) 731-53-13
+38 (044) 486-80-56

E-Mail: orthoin.ua@gmail.com
Facebook: ortho.in.ua

01601 м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27
5-й поверх головного корпусу (ліве крило)
We use cookies to provide the best site experience.
Ok, don't show again
Close
Close
Close
Зателефонувати