Асептичний некроз головки стегнової кістки

Головна  >>> Асептичний некроз головки стегнової кістки

Асептичний некроз головки стегнової кістки

Асептичний некроз головки стегнової кістки — це важке дегенеративно-дистрофічне захворювання кульшового суглоба, в основі якого лежить порушення кровообігу та обмінних процесів у голівці стегна. Наслідком цього процесу є омертвіння кісткової тканини головки стегнової кістки та розвиток артрозу кульшового суглоба.

До розвитку асептичного некрозу головки стегнової кістки може призводити багато факторів. Практично будь-яка причина, що сприяє порушенню кровотоку в головці стегна, може стати поштовхом для розвитку асептичного некрозу.

Найчастішими причинами розвитку асептичного некрозу головки стегнової кістки є: травма, фізичне навантаження кульшового суглоба, тривалий та у великих дозах прийом кортикостероїдних препаратів, цитостатиків. Найчастішими травмами, які призводять до розвитку асептичного некрозу, є перелом шийки стегнової кістки та вивих стегна. У значної частині пацієнтів з’ясувати причину розвитку асептичного некрозу головки стегнової кістки неможливо. В таких випадках асептичний некроз вважається ідіопатичним. Хворіють на асептичний некроз частіше чоловіки молодого, працездатного віку

При класифікації асептичного некрозу виділяють п’ять стадій.

На першій стадії рентгенологічне дослідження не дає позитивних результатів. Головка стегнової кістки зберігає округлу форму, кісткова структура також не змінена. Однак клінічно вже на цій стадії з’являється біль, обмеження рухів у кульшовому суглобі. Біль може віддавати в область колінного суглоба та поперек. Таку клінічну картину часто розцінюють як наслідок остеохондрозу поперекового відділу хребта.

Друга стадія має назву стадія імпресійного перелому. Вона характеризується безліччю мікроскопічних переломів.

Рентгенологічно на цій стадії голівка стегнової кістки гомогенно затемнена і немає структурного малюнка, висота її порівняно зі здоровою стороною знижена, поверхня подекуди має вигляд ущільнених фасеток, суглобова щілина розширена. При МРТ дослідженні кульшового суглоба можна визначити некротичний дефект у голівці стегнової кістки.

Третя стадія характеризується як стадія розсмоктування чи «секвестрація». Головка ще більш сплющується і складається з окремих безструктурних ізольованих фрагментів неправильної форми та величини, суглобова щілина ще більше розширюється.

Шийка стегнової кістки укорочена та потовщена. Відзначається укорочення кінцівки, обмеження рухів у кульшовому суглобі, гіпотрофія м’яких тканин стегна.

Четверта стадія має назву стадії репарації.

На цій стадії відбувається відновлення губчастої кісткової речовини головки. Рентгенологічно структура кістки ще не простежується, тривалий час можуть простежуватися округлі кістоподібні просвітлення.

П’ята стадія характеризується рядом вторинних змін на кшталт деформуючого артрозу

Кісткова структура голівки на цій стадії простежується, але її форма значно змінена, вона сплощена, конгруентність суглобових поверхонь порушена

ЛІКУВАННЯ

На ранніх стадіях захворювання, поки не відбулося порушення форми головки стегнової кістки, пацієнт повинен дотримуватися максимально щадного режиму. Необхідно обмежити навантаження на хвору кінцівку, пересуватися слід за допомогою палички . Не можна навантажувати ногу тривалим стоянням, потрібно уникати підйому тяжкості, стрибків, бігу. Хворому необхідно призначити лікувальну фізкультуру, масаж м’язів поперекової зони, сідниць, стегна. Позитивний ефект дає плавання.

З лікарських препаратів пацієнту можуть допомогти нестероїдні протизапальні препарати, судинорозширюючі засоби, препарати, що впливають на ремодулювання кісткової тканини, препарати кальцію та вітаміну Д.

З оперативних втручань показана тунелізація осередку некрозу, що формується. Ця маніпуляція зменшує внутрішньокістковий тиск у осередку некрозу, що формується, активізує репаративний процес в головці і шийці стегнової кістки.

На пізніших стадіях захворювання, коли настала фрагментація головки стегнової кістки і починає розвиватися артроз кульшового суглоба, показано ендопротезування.

Клінічний приклад:
Хворий І. 43 років звернувся до клініки зі скаргами на біль у ділянці правого кульшового суглоба, обмеження рухів у кульшовому суглобі, укорочення правої нижньої кінцівки. Біль має постійний характер з іррадіацією в колінний суглоб. Вважає себе хворим 8 років.

При огляді визначається гіпотрофія м’яких тканин сідничної області та стегна праворуч, обмеження рухів у правому кульшовому суглобі, рухи в суглобі болючі, відносне укорочення кінцівки 2 см. Хворому виконано рентгенографію правого кульшового суглоба. Встановлено діагноз: асептичний некроз головки правої стегнової кістки, IV стадія, контрактура правого кульшового суглоба, відносне скорочення кінцівки 2 см.

Через день після операції хворому дозволили підніматися з ліжка і ходити за допомогою милиць з 20% навантаженням на оперовану кінцівку. Через 6 днів пацієнт виписаний на амбулаторне лікування, а через 6 тижнів пацієнт залишив милиці.

На контрольному огляді через 6 місяців пацієнт скарг не пред’являє, ходить самостійно без додаткової опори, не шкутильгає, довжина кінцівок однакова.

Ендопротезування суглобів, артроскопія, остеосинтез

Як потрапити на прийом?

Адреса, контакти та час прийому пацієнтів

Адреса

м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська (Воровского), 27. Інститут травматології та ортопедії НАМН України, Клініка захворювань суглобів у дорослих (5-й поверх головного корпусу, ліве крило)

Контакти

Записатися по телефону:
+38 (067) 731-53-13
+38 (044) 486-80-56
https://ortho.in.ua/
Запитати по e-mail:
orthoin.ua@gmail.com

Робочі дні

Понеділок - П'ятниця
з 9:00 до 16:00
прийом пацієнтів
за попереднім записом
Запитати по e-mail:
orthoin.ua@gmail.com